Правова допомога

Департамент освіти і науки облдержадміністрації надає контакти уповноважених органів з питань запобігання насильству та захисту прав дитини, а саме:

Для отримання правової безоплатної допомоги - Єдиний контакт-центр 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів);

Попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та тендерної дискримінації - Урядова гаряча лінія - 1547;

Урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в Інтернеті – 1545 (далі обрати «3»);

Національна дитяча гаряча лінія Ла-Страда - 0 800 500 225 (із стаціонарних), 116 111 (з мобільних),

Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та тендерної дискримінації - 0 800 500 335 (із стаціонарних), 116 123 (з мобільних);

«Гаряча лінія» Національної поліції України – 0 800 500 225 (із стаціонарних), 116 111 (з мобільних);

Патрульна поліція України - 102;

«Гаряча лінія» служби у справах дітей облдержадміністрації 056 732 48 71;

Дніпропетровський центр соціальних служб 056 370 48 18.

Просимо зазначені вище контактні телефони розмістити на інформаційних стендах та офіційних веб-сайтах закладів освіти, місцевих органів управління освітою.

Що таке булінг?

Булінг – це агресивна поведінка дітей одне до одного, яка має на меті, принизити, залякати і часто супроводжується фізичним насиллям.

Ознаки булінгу:

· у дитини немає друзів;

· дитина боїться іти до школи;

· має низьку самооцінку;

· у дитини з’являються зіпсовані речі;

· дитина сама наносить собі ушкодження;

· сумна після спілкування у соціальних мережах.

У такому разі батькам та керівникам варто поговорити із дитиною, вислухати та допомогти вирішити проблемну ситуацію.

Найпоширенішими формами булінґу є:

· словесні образи, глузування, обзивання, погрози;

· образливі жести або дії, наприклад, плювки;

· залякування за допомогою слів, загрозливих інтонацій, щоб змусити жертву щось зробити чи не зробити;

· ігнорування, відмова від спілкування, виключення із гри, бойкот;

· вимагання грошей, їжі, речей, умисного пошкодження особистого майна жертви.

· фізичне насилля (удари, щипки, штовхання, підніжки, викручування рук, будь-які інші дії, які заподіюють біль і навіть тілесні ушкодження);

· приниження за допомогою мобільних телефонів та інтернету (СМС-повідомлення, електронні листи, образливі репліки і коментарі у чатах і т.д.), поширення чуток і пліток.

Види булінґу можна об’єднати у групи словесного (вербального), фізичного, соціального (емоційного) й електронного (кібербулінґ) знущання, які часто поєднуються для більш сильного впливу.

Президент підписав закон про протидію булінгу. Він передбачає чіткий алгоритм дій на випадок цькування.

За скоєне правопорушення батькам винних, відповідно до ст. 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доведеться сплатити від 850 до 1700 грн (50-100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян), а якщо скоєне вдруге або ж групою осіб – штраф сягатиме до 3400 грн (100-200 неоподаткованих мінімумів), або ж від 40 до 60 годин виправних робіт.

Якщо правопорушення вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від 14 до 16 років, їхніх батьків або опікунів каратимуть штрафом до 1700 грн або громадськими роботами на строк до 40 годин. Під санкції підпадають і керівників шкіл, які не повідомлятимуть про випадки булінгу до поліції.

Соціологи кажуть, що до 40% українських підлітків потерпає від насильства у школах.

Насильство у школі – буденна реальність для багатьох людей в усьому світі. Переслідування, знущання, погрози онлайн, образи – все це негативно впливає на школяра та його успіхи в навчанні. Що стоїть за насильством у школах і що можна зробити, аби зупинити його, учні можуть дізнатися на тренінгах, які проводять за чинною програмою предмета «Основи здоров’я» для учнів 1-9 класів або на виховних годинах.

4 клас

Як відстояти себе. Діти демонструють уміння говорити «ні» на пропозиції однолітків, називають способи протистояння насиллю у своєму середовищі, наводять приклади позитивного та негативного впливу однолітків.

5 клас

Спілкування з однолітками. Учні розвивають навички рівноправного спілкування з однолітками, вчаться розпізнавати ознаки дружнього й недружнього спілкування, протидіяти проявам агресії у своєму середовищі, захищати друзів від кривдників, звертатися по допомогу в критичних ситуаціях.

6 клас

Як протистояти тиску однолітків. У ході заняття учні вчаться розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм, демонструють уміння відмовлятися від небезпечних пропозицій сторонніх людей, друзів, протидіяти тиску компанії.

7 клас

Підліткові компанії. Учні вивчають ознаки дружніх, недружніх, небезпечних компаній. Демонструють здатність припиняти агресію і насилля у своєму середовищі.

8 клас

Стоп булінг. Розвивають навички співчутливого ставлення до жертв насилля, навички надання і отримання допомоги. Вчаться розрізняти булінґ і піддражнювання, розробляють стратегії подолання булінґу

9 клас

Безпека спілкування у мережі Інтернет. Учні усвідомлюють відмінності між поняттями «булінґ» і «кібербулінґ», демонструють навички в умінні захищати персональні дані, уникати ризикованої поведінки в мережі Інтернет.

ЗАГАЛЬНОПРОСВІТНИЦЬКИЙ ПРОЕКТ “Я МАЮ ПРАВО!”

ІНФОРМАЦІЯ ПРО ПРОЕКТ

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ОДИН З БАТЬКІВ НЕ ПЛАТИТЬ АЛІМЕНТИ ДОБРОВІЛЬНО?

КОМУ І ЯК НАРАХОВУЄТЬСЯ СУБСИДІЯ?

ЯК ОФОРМИТИ ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ?

ЗАБИРАЮТЬ БІЗНЕС? ВІДБИРАЮТЬ МАЙНО? ЗАХИЩАЙ СВОЇ ПРАВА!

ЯК ЗАХИСТИТИ СВОЇ ВИБОРЧІ ПРАВА!

ЯК ВИРІШИТИ СПІР!

ПРОТИСТОЯННЯ ПОБУТОВІЙ КОРУПЦІЇ У ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ: 5 ПРОСТИХ КРОКІВ